Spędzany z rodziną lub bliskimi przyjaciółmi Sylwester to bez wątpienia jedna z najważniejszych okazji, na jakie wszyscy czekamy przez okrągły rok. Z tego też powodu na wieczór z 31 grudnia na 1 stycznia warto zorganizować niewielkie przyjęcie w domu bądź wspólnie ze znajomymi, zapewniając gościom i uczestnikom ciekawe i pomysłowe atrakcje.

Z okazji domowych przyjęć sylwestrowych oraz różnego rodzaju prywatek i imprez w gronie najbliższych warto przygotować nie tylko odpowiednie, oryginalne i smakowite menu czy pomysłowe przebrania nawiązujące do narzuconego tematu przewodniego takiego Sylwestra. Niezwykle ważne będzie też zaplanowanie różnego rodzaju śmiesznych i humorystycznych zabaw dla gości, które mogą na przykład nawiązywać do wydarzeń z mijającego roku lub noworocznych postanowień.

Przykładem takiej popularnej, sylwestrowej zabawy może być chociażby taniec z balonikiem, który zaproponować możemy zarówno dorosłym jak i dzieciom. Nierzadko przecież do sylwestrowej dekoracji mieszkania wykorzystujemy kolorowe balony, mogą więc one z powodzie posłużyć za praktyczny rekwizyt podczas wspólnej zabawy. Nastolatkom i starszym uczestnikom domówki warto również zaproponować odegranie sylwestrowych scenek w żartobliwy sposób. Przed rozpoczęciem imprezy możemy wypisać na karteczkach kilka przykładowych scenek, które nasi goście będą kolejno losować a następnie wspólnie odtwarzać.

Innym przykładem sylwestrowej zabawy dla dorosłych może być chociażby zgadywanie postanowień noworocznych pozostałych uczestników zabawy. Znaczną popularnością cieszą się także planszowe gry towarzyskie, w których uczestnicy wyznaczają sobie nawzajem rozmaite, śmieszne zadania, którymi mogą być chociażby recytacje zabawnych wierszyków, śpiewanie piosenek czy taniec do wybranego utworu. Niezależnie od wieku naszych gości z okazji Sylwestra, możemy z powodzeniem zaproponować im również uczestnictwo w pomysłowych konkursach i quizach, bazujących chociażby na zgadywaniu sytuacji z przeszłości naszych znajomych lub określaniu miesięcy, w jakich miały miejsce najważniejsze wydarzenia sportowe, polityczne czy kulturalne z mijającego roku.

Jeśli zaś spędzamy Sylwestra w rodzinnym gronie z powodzeniem możemy przygotować również kilka pomysłowych zabaw dla dzieci. Ciekawym przykładem może być chociażby zgadywanie smaków, szczególnie jeśli na tę okazję pokusimy się o przygotowanie kilku oryginalnych przekąsek lub deserów. Najmłodsi domownicy z pewnością chętnie wezmą udział w zmaganiach plastycznych, podczas których mogą rysować lub malować własne wyobrażenie Nowego Roku. Popularną zabawą jest również tak zwana „skrzynia skarbów”, polegająca na uprzednim przygotowaniu drobnych upominków, które losowane są przez dzieci po wcześniejszym wykonaniu wyznaczonego zadania, na przykład zaśpiewaniu piosenki.